info@Ghalbeman.ir
275 0 126 912 98+

بیماریهای قلبی


قلب انسان یک عضو عضلانی است که از وسط قفسه سینه منشا می گیرد. پایه قلب در وسط سینه و جلوی ستون فقرات قرار دارد ولی نوک قلب اندکی به سمت چپ چرخیده و در زیر پستان سمت چپ واقع شده است. قلب انسان ها یک عضو چهار حفره ای است و از دو دهلیز که در عقب قلب هستند و دو بطن که در جلوی دهلیزها قرار دارند تشکیل شده است. از نظر   بیماریهای قلبیکارکردی قلب انسان از دو قلب سمت راست و قلب سمت چپ تشکیل شده است یعنی اگرچه قلب یک ارگان واحد است ولی دهلیز و بطن راست قلب، یک عملکرد و دهلیز و بطن سمت چپ قلب، یک وظیفه مجزایی دارند و اگرچه هر دو قلب سمت راست و چپ ارتباط تنگاتنگی باهم دارند ولی ساختار، وظیفه و عملکرد آنها کاملا مجزا از هم است. قلب راست که به گردش خون ریوی هم معروف است، وظیفه دارد خون تیره و فاقد اکسیژن را از اعضای بدن تحویل گرفته و با انقباض آن را جهت تصفیه هوایی وارد ریه نماید.  خون در ریه بعد از تصفیه و اکسیژن گیری وارد سمت چپ قلب شده و با فشار پمپاژ قوی بطن چپ و از راه شریان آئورت در سراسر بدن بدن توزیع می شود.

قلب علاوه از عضلات، دارای قسمت های مختلفی است که اختلال در عملکرد هر کدام از آنها می تواند موجب ایجاد بیماری قلبی گردد. یکی از مهم ترین اجزای قلب، دریچه های آن هستند. قلب دارای چهار دریچه است. وظیفه دریچه های قلب ایجاد مسیر یکطرفه است به این صورت که دریچه های قلب اجازه ورود خون به حفرات قلب را می دهند ولی در زمان انقباض با مسدود کردن راه خروجی، موجب هدایت خون به دریچه بعدی و ایجاد نظم در ورود و خروج خون می شوند. دریچه بین دهلیز و بطن راست، دریچه "سه لتی یا تریکوسپید" و دریچه بین بطن راست و شریان ریوی، دریچه "پولمونر یا ریوی" نام دارد. در سمت چپ دریچه بین دهلیز چپ و بطن چپ، دریچه "میترال" و دریچه بین بطن چپ و آئورت دریچه "آئورت" نام دارد.

در کنار عضلات و دریچه های قلبی، قلب دارای عروق شریانی است که وظیفه خونرسانی به عضلات و بافت های قلب را برعهده دارند که به "عروق کرونری" معروف هستند. در حقیقت قلب علاوه بر اینکه وظیفه خونرسانی به همه اعضای بدن را برعهده دارد، به خودش هم خونرسانی می کند. انسداد عروق کرونری موجب کاهش خون رسانی به خود قلب شده و موجب اختلال عملکرد قلب خواهد شد که به بیماری های "ایسکمیک قلب" معروف هستند.

در کنار این ها قلب دارای سیستم الکتریکی بسیار پیشرفته ای است که با تولید و هدایت جریان الکتریکی مناسب عضلات قلب، موجب انقباض منظم و با توالی مشخصی می شود که برای کارکرد نرمال قلب حیاتی است. اشکال در تولید و هدایت جریان الکتریکی داخل قلب موجب کاهش و افزایش بیش از حد ضربان قلب و یا سکانس انقباضی خارج از نرمال قلب می شود که به بیماری های "سیستم هدایتی قلب" معروف هستند.

در این مبحث انواع مختلف بیماری های قلب و عروق را در گروه های مختلفی دسته بندی کرده ایم. شما با کلیک بر روی هر دسته بندی می توانید با جزییات بیشتری از بیماری های قلب و عروق آشنا شوید.


قلب من
کلینیک فوق تخصصی قلب و عروق

اطلاعات بیش‌تر
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها