روزانه مقادیر بسیار زیادی از ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل ها برای پیشگیری و درمان بیماریهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. افراد برای اینکه به بیماریهای مختلف مانند بیماریهای قلبی، مغزی یا سرطان مبتلا نشوند از ویتامین ها و مکمل های غذایی متعددی استفاده می کنند. همچنین بیماران و افرادی که به بیماریهای جسمی و حتی روحی مبتلا شده اند هم این ترکیبات را برای بدست آوردن مجدد سلامتی یا کم کردن از عوارض بیماری یا داروها، مورد مصرف قرار می دهند. ولی آیا به راستی مصرف این ترکیبات می تواند کمک کننده و موثر باشد؟

موسسه توصیه های علمی و پیشگیری آمریکا اخیراٌ به این موضوع پرداخته است.


طبق بیانیه جدیدی که منشر شده است و بعد از جمع بندی مطالعات علمی موجود در این زمینه و بررسی شواهد و نتایج کوتاه مدت و طولانی مدت مصرف مکمل ها و مواد معدنی، مشخص شده است که مصرف اغلب این مکمل ها فایده ای برای بدن ندارند و توصیه نمی شوند. 

توصیه های علمی

ویتامین E و بتاکاروتن

مصرف ویتامین E و مکمل های بتاکاروتن - که برای تامین ویتامین A مصرف می شوند - نه تنها هیچگونه فایده ای برای پیشگیری از بیماریهای قلبی و درمان آنها ندارند، بلکه مصرف آنها می تواند صدمه رسان هم باشد.

ویتامین ها

مصرف انواع ویتامین و مولتی ویتامین برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی و سرطان بی تاثیر هستند و شواهدی مبنی بر مفید بودن و اثر مثبت آنها وجود ندارد.

سایر مواد

این موضوع در مورد مصرف کلسیم - ویتامین D - ویتامین C - اسید فولیک - ویتامین B - نوروبیون B12 و منیزیم هم صادق است و در مطالعات متعدد انجام شده مصرف هیچکدام از این ترکیبات نتوانسته است میزان مرگ و میر، ناتوانی، بیماری قلبی و حوادث قلبی را کاهش دهد.